زبان Fa En سه شنبه 1 تیر 1400 ساعت 11 و 36 دقیقه

طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی

وب سایت های زیادی در دنیا وجود دارند اما هیچ یک از آنها قدمتی بالای 26 سال ندارند. اولین وب سایت دنیا که به پروژه world wide web یا همان w3 تعلق داشت در 6 آگوست سال 1991 متولد شد. این وب سایت توسط تیم برنرز لی توسعه یافته بود.

یکشنبه 2 دی 1397 ساعت 18:2

قبل از پرداختن به طراحی سایت و چگونگی انجام ان ابتدا به تاریخچه و نحوه پیدایش آن می پردازیم.

تاریخچه طراحی وب سایت:

وب سایت های زیادی در دنیا وجود دارند اما هیچ یک از آنها قدمتی بالای 26 سال ندارند. اولین وب سایت دنیا که به پروژه world wide web یا همان w3 تعلق داشت در 6 آگوست سال 1991 متولد شد. این وب سایت توسط تیم برنرز لی توسعه یافته بود.

این سایت و وب سایت هایی که از ایده گرفتن از این سایت تولید شده بودند طراحی مشخصی نداشتند و در آن ها از المان هایی مثل تصویر ، ترکیب های رنگی یا فایل صوتی استفاده نشده بود.  اما با مرور زمان و با معرفی مرور گر های مختلف توسط ماکروسافت که بازیگران اصلی دوران جنگ مرور گر ها بودند با استفاده از عواملی مثل جاوا اسکریپت و HTML ، راه طراحی گرافیکی و شکل دادن به صفحات وب هموارتر شد.

در سال 2000 و با ارئه اولین نسخه internet Explorer برای سیستم های مک ، انقلاب عظیمی در مرورگرها و طراحی وب سایت ها به وجود آورد. همچنین این مرورگر اولین مرور گری بود که از فرمت PNG پشتیبانی می کرد.

طراحی وب سایت چیست؟

وب سایت مکانی از اینترنت است که صفحه یا تعدادی از صفحات را در خود برای هدفی خاص نگهداری می کند و طراحی وب سایت به روند برنامه ریزی و ساخت یک سایت گفته می شود. متن ، تصاویر ، فایل های صوتی و تصویری و المان های برنامه نویسی توسط طراحی سایت برای تولید صفحه ای در مرورگر فرمت دهی می شوند.

طراحان سایت برای ساخت صفحاتی که بتوانند توسط مرورگر ها خوانده شود از زبان های نشانه ای که برای ساختار از HTML و برای نمایش از CSS هستند استفاده می کنند.

در کل پروسه طراحی سایت شامل مفهوم سازی ، پیش تولید ، تحقیق ، تبلیغات و مدیریت فایل های صوتی و تصویری مورد استفاده در سایت می باشد. سایت می تواند شامل صفحه اصلی و بخش های متفاوت دیگری نیز باشد که هر کدام برای هدف خاصی گرد هم آمده اند. اما صفحه اصلی سایت مهم ترین بخش یک سایت می باشد که در مورد اهداف اصلی وب سایت و تمام بروزرسانی هایی که در وب سایت انجام می شود را به کاربر نشان می دهد.

مشاغل مرتبط با طراحی سایت چیست؟

علاوه بر خود طراحان وب سایت ، برای اینکه یک وب سایت به موفقیت برسد افراد زیادی باید درگیر توسعه و نگهداری از آن باشند. در زمانی که یک کسب و کار آنلاین راه اندازی می کنید پیش از هر چیز باید یک وب سایت خوب طراحی کنید. در این مسیر علاوه بر طراح سایت باید از متخصصان دیگر هم کمک بگیرید.

  • شما به یک گرافیست کار نیاز دارید تا برای شما لوگو ، اسلایدر و دکمه های مناسبی طراحی کند.
  • یک متخصص دیجیتال مارکتینگ به شما می گوید که چه استراتژی هایی به کار ببرید تا با استفاده از تکنیک های بازاریابی آنلاین همیشه موثر ترین ترافیک را به سایت خود هدایت کنید.
  • یک متخصص تولید محتوا شما را به ایجاد و تولید محتوای مناسب در سایت یاری می کند. همانطور که امروزه یکی از مهم ترین ابزار بالابردن و جذب ترافیک موثر برای سایت ، محتوای مناسب و کلمات دقیقی است که باید به کار برده شود.
  • طراح رابط کاربری یکی دیگر از مشاغل مرتبط با طراحی و نگهداری از سایت است . این فرد می تواند به شما در ایجاد یک معماری اطلاعات ، طراحی
  • کاربر محور ، طراحی جذاب و بهتر شدن المان های ظاهری سایت کمک کند.

هدف از طراحی سایت چیست ؟

وب سایت ها انواع مختلفی دارند ممکن است هدف یک فرد از طراحی سایت با هدف فرد دیگر از زمین تا آسمان فرق کند. امروزه برای هر هدفی اعم از پایگاه اطلاع رسانی یا فروش یا هر منظور دیگری از طراحی وب سایت استفاده می شود. اما اگر در سایت های موجود و موفق نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد که موفق ترین این سایت ها گروه هایی هستند که از اصول طراحی سایت و بهینه سازی و سئو پیروی کرده اند تا اطلاعات درون وب سایت خود را به مشتریان هدف نمایش دهند.

برای طراحی یک سایت اینترنتی روش های مختلفی استفاده می شود:

  1. استفاده از سیستم های مدیریت محتوای رایگان و آماده مانند وردپرس و جوملا
  2. استفاده از طراحان و برنامه نویسان برای طراحی سایت سفارشی

منظور از طراحی سایت اختصاصی چیست؟

در ایجاد یک وب سایت اختصاصی ، سلایق ایده آل خود را از رنگ ها ، عکس ها ، فیلم ها ، فونت ها و خیلی مسائل دیگر اعمال خواهید کرد.اما در نهایت طراح تصمیم می گیرد که اگر آن رنگ یا عکس برای سایت شما مناسب است در سایت قرار دهد یا خیر.

وب سایت شما تصویر تجارت شما در جهان اینترنت است و این تصویر یک تاثیر بزرگ روی موفقیت تجاری شما خواهد گذاشت . تصویر بازدید کنندگان از وب سایت شما به صورت کامل به شکل و شمایل پروژه و سایت شما بستگی دارد.

به طور کلی منظور از طراحی سایت اختصاصی یعنی یک برنامه نویس وب تمامی کدهای لازم برای برپایی یک سایت را نوشته و به عنوان یک محصول اختصاصی که هیچ شرکت دیگری این کدها را ندارد به مشتریان خود ارائه می دهد.

سایت های اختصاصی از پایه به چه صورت انجام می شود؟

این نوع از وب سایت ها از همان اول بر پایه نیاز مشتری چه از نظر گرافیکی و چه از نظر پیاده سازی نوشته می شوند. نکته مد نظر در پیاده سازی این نوع از وب سایت ها این است که آنها از CMS های آماده استفاده نمی کنند یعنی تمام سایت از اول بصورت اختصاصی برای مشتری برنامه نویسی می شود. برای نوشتن این نوع از سایت ها کار یکنفر یا دو نفر به تنهایی نیست و این کار به صورت تیمی انجام می شود.

مزایای این نوع از سایت ها این است که 99% با نوع نیاز مشتری مطابقت دارد و تنها نکته منفی آن در این است که با توجه استفاده از تعداد نفرات بالا و صرف وقت و هزینه زیاد برای شرکت بالطبع مشتری هزینه بیشتری برای داشتن این نوع سیستم ها باید بپردازد .

برچسب ها

ثبت نظر

ارسال